Hejt i mowa nienawiści w życiu i filmach

Dzięki współpracy z Uniwersytetem Śląskim, projektem Polska Półka Filmowa i dr Agnieszka Tambor powstało nagranie z warsztatów z młodzieżą pt. „Hejt i mowa nienawiści w życiu i filmach”.

Młodzi ludzie dyskutują o tym, czym jest hejt, kto jest najbardziej na niego narażony, jaka motywacja ludzi hejtujących, kto zainteresowany w hejcie, jak się bronić przed nim, do kogo można zgłaszać skrajne i karygodne sytuacje etc.

Podstawą do dyskusji posłużyły filmy „Hejter”, „Sweat”, „Obietnica” oraz „The end”.

Opluwanie ludzi w Internecie stało się światową rozrywką, a negatywne krytyczne treści generują większe zasięgi w mediach społecznościowych. To jest ta obecna „normalność” nie od słowa „normalny”, wyraz „normalny” w tym przypadku nabiera znaczenia „powszechny”, „powszedni”, „rozpowszechniony”, – wnioskują uczestnicy warsztatów.

Ponieważ zajęcia tematyczne ze studentami są również ukierunkowane na nauczanie języka polskiego jako obcego, prowadzący warsztatów dr Agnieszka Tambor i prof. dr hab. Jolanta Tambor wyjaśniają specjalistyczną terminologię, taką jak „mowa nienawiści”, „etyka”, „moralność” etc.

Zapraszamy do obejrzenia warsztatu „Hejt i mowa nienawiści w życiu i filmach” oraz oczywiście polecamy filmy, które zostały wykorzystane.

Przewiń do góry