Język inkluzywny, czyli włączający, równościowy, empatyczny, język który łączy…

Kawiarenka Obywatelska, którą poprowadziły 26 sierpnia o godz. 18:00-20:00 Weronika Waszczuk i Natalia Wilczek, dała nam wszystkim dużo do myślenia..

Dowiedzieliśmy się m.in., z czego wynika dyskryminacja, dlaczego metaforyczne wyrazy typu „fala”, „inwazja” nie są dobre, ponieważ podświadomie nastawiają nas na niegatywny odbiór informacji.

Na codzień często używamy wyrazów „niepełnosprawny”, „depresja”, „patologia” – najczęściej żeby opisać coś, co nie dorasta do naszych norm. Żeby nazwać kogoś, używamy jedną cechę, która charakteryzuje człowieka, zamiast powiedzieć, że to jest tylko jedna z… cech. „Jeśli nie wiemy, jak powiedzieć, warto zapytać, jeśli dany aspekt nie jest ważny dla opowieści, pomińmy go. Nie oceniajmy, wtedy ta komunikacja, którą nawiązujemy, będzie budująca” – podkreśliły prowadzące.

A my tym czasem zapraszamy do udziału w naszych następnych szkoleniach o przeciwdziałaniu hejtowi i mowie nienawiści wśród młodzieży w ramach projektu Between Cultures Between Words. Najbliższe już jutro.

Zapisy sms 606439113 lub maloka.ngo@gmail.com

Przewiń do góry