Migracje i granice we współczesnym świecie

W przeddzień Międzynarodowego Dnia Migracji, 15 grudnia odbyła się ostatnia w naszym projekcie Between Cultures Between Words kawiarenka obywatelska pt. „Migracje i granice we współczesnym świecie”.

Prowadząca kawiarenki (która ze względu na sytuację epidemiologiczną odbyła się w sposób hybrydowy) Izabella Main, dyrektorka Centrum Badań Migracyjnych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, poruszyła takie tematy, jak charakter współczesnych migracji, prawo do ochrony międzynarodowej w Polsce, obecne wsparcie dla uchodźców i migrantów w Polsce oraz sytuacja na polsko-białoruskiej granicy.

Było również dużo pytań i rozmów dotyczących migracji w naszym mieście, ponieważ w okresie przedpandemicznym liczba migrantów dochodziła nawet do 10% od ogólnej liczby mieszkańców.

Obecność Pani Izabelli w projekcie „Pomiędzy kulturami między słowami” jest bardzo ważna i symboliczna, ponieważ to jej badania naukowe w 2018 roku pokazały nam różnorodność kulturową i były inspiracją dla nowych projektów w Żorach.

Również mamy już pomysł na inicjatywę uchwałodawczą, której złożenie jest ważnym elementem naszego projektu. O samej inicjatywie opowiemy w późniejszych informacjach.

Przewiń do góry