O projekcie

Żory to miasto wielu kultur. Około 10% wszystkich mieszkańców stanowią cudzoziemcy. W mieście realizują się różnorodne działania integracyjne. Stowarzyszenie Międzykulturowe MALOKA, które jest liderem projektu, wraz z Komendą Miejską Policji w Żorach zorganizowało trzy cykle szkoleń dla młodzieży szkół średnich, poruszając trudne zagadnienia, związane z wielokulturowością miasta i pojawiającego się hejtu, mowy nienawiści i dyskryminacji.

Zaobserwowaliśmy spore zainteresowanie w takich spotkaniach – wśród młodzieży, społeczności lokalnej, w tym cudzoziemskiej, administracji publicznej oraz dyrektorów i nauczycieli szkół. Stąd nasz pomysł na projekt Between Cultures Between Words / Pomiędzy Kulturami Między Słowami. Realizujemy go we współpracy z partnerami: Komendą Miejską Policji w Żorach oraz Stowarzyszeniem Żorska Strefa Przedsiębiorczości, w ramach dotacji programu Aktywni Obywatele Fundusz Krajowy, finansowanego z funduszy EOG. W ramach projektu do końca roku 2021 przeprowadzimy 10 szkoleń dla młodzieży szkół średnich, 10 szkoleń dla liderów społeczności lokalnej oraz 5 kawiarenek obywatelskich, w wyniku których wypracujemy temat i zaproponujemy wprowadzenie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej.

Wszystkie wydarzenia projektowe mają za zadanie profilaktykę hejtu, mowy nienawiści oraz przełamanie już istniejących stereotypów. W zespole projektowym są etnolożka, podróżniczka, asystentka międzykulturowa, tłumaczka, lektorka, psycholożka, pedagożka, nauczycielka, koordynatorka projektów, naukowczyni, specjalistka ds. rozliczeń oraz rzeczniczka prasowa. W naszej różnorodności siła, więc zrobimy wszystko, co możliwe, aby w Żorach się dobrze mieszkało!

Partnerzy

Przewiń do góry