10 szkoleń dla młodzieży i młodych liderów społeczności lokalnej. 10 szkoleń dla liderów lokalnych i nowych mieszkańców Żor. 5 kawiarenek obywatelskich. 1 strona www i 1 fanpage na Facebooku. 1 pomysł na Radę Dialogu Międzykulturowego. 1 warsztat dla młodzieży przy współpracy z Uniwersytetem Śląskim i projektem Polska Półka Filmowa. Około 400 uczestników projektu…
Za tymi liczbami stoją ludzie, nadzieje, pomysły, przemyślenia i odkrycia. Za ostatni rok mieliśmy możliwość i przestrzeń, żeby porozmawiać o nas, o tym, co nas otacza, o różnicach i podobieństwach, o tym jak się tworzą w naszej głowie stereotypy, czemu hejtujemy i jak się bronić przed hejtem, o przestępstwach i nawoływaniu nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, wyznaniowych, o prawie antydyskryminacyjnym i o tym, jak mówić, żeby nie ranić…
Dzięki współpracy inicjatora projektu Stowarzyszenia Międzykulturowego MALOKA z partnerami – stowarzyszeniem Żorska Strefa Przedsiębiorczości, Komendą Miejską Policji w Żorach – oraz Asystentką Międzykulturową udało zbudować dobry grunt dla następnych działań na rzecz dialogu międzykulturowego w naszym mieście.
Zapytaliśmy uczestników projektu, jakim dla nich był czas spędzony na szkoleniach czy kawiarenkach społecznych i czy warto kontynuować takie działania. Zapraszamy do przeczytania wypowiedzi.
Bożena Dąbrowska, eksnaczelniczka Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Żory
„Warsztaty dla młodzieży i dyrektorów w ramach projektu „Between Cultures Between Wors” były niezwykle cenne i inspirujące. Zarówno treści, sposób prowadzenia, jak i profesjonalizm osób prowadzących spowodowały, że czas spędzony na tych zajęciach był czasem, który dał uczestnikom wiele cennych informacji, przeżyć i przemyśleń. Wskazana jest kontynuacją takich zajęć zarówno dla dorosłych w każdym wieku, jak również dla dzieci ze szkół podstawowych i młodzieży.
Weronika Sobik-Lebioda, nauczycielka Zespołu Szkół Nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera
„Szkolenia poruszały ważne tematy, związane z dyskryminacją na tle narodowościowym czy etnicznym. W dzisiejszym świecie, w którym często migrujemy, jest to bardzo ważne. Zajęcia były dla uczniów przystępne, angażujące i kreatywne. Atmosfera, stworzona przez prowadzące, pozwalała na otwartość. Uczniowie poznali siebie nawzajem, ale też zagłębili się w swoje historie rodzinne”.
Janina Satława, dyrektorka Zespołu Szkół Nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera
„W swoim imieniu i na pewno w imieniu nauczycieli i uczniów chcę podkreślić, że szkolenia te są niezwykle ważne i bardzo potrzebne. Zagadnienia mowy nienawiści, hejtu i jak się przed nimi bronić, jak zaradzić to dla młodych ludzi jedne z najbardziej potrzebnych warsztatów. Projekt „Between culture between words” trzeba koniecznie kontynuować, bo on dał narzędzia młodym ludziom, nauczycielom do walki z mową nienawiści oraz uczył, że są granice, których nie wolno przekraczać”.
Anna Marieta-Nowacka, społeczniczka
„W szkoleniu wzięłam udział z powodu pracy z dziećmi i młodzieżą na koloniach, wyjazdach, warsztatach i w harcerstwie. Była to dobrze spędzona sobota. Połowa szkolenia dotyczyła mechanizmów myślenia i tego jak powstają przekonania, stereotypy. Po obiedzie w ogrodzie odbyła się druga część poświęcona krytyce, hejtowi i mowie nienawiści.
Nauczyłam się, jak mogę pozytywnie zareagować na hejt w miejscu publicznym, wspierając ofiarę (a nie skupiając się na sprawcy). Wynoszę z tego szkolenia dużo przemyśleń na temat nieoceniającego myślenia, szerszą wiedzę o hejcie (czym jest, czym nie jest) oraz sporo narzędzi do pracy z młodzieżą – jak wspierać młodych ludzi w tym zakresie. Taka wiedza jest bardzo cenna w dzisiejszym świecie”.
Izabella Main, prof. UAM, dyrektorka Centrum Badań Migracyjnych w Poznaniu
„Z działalnością Stowarzyszenia Międzykulturowego Maloka w Żorach zapoznałam się wraz z grupami studentek i studentów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w 2018 i 2019 roku oraz przy okazji projektu Between Cultures Beetwen Words w 2021 r.
Kontakt z Stowarzyszeniem był niezwykle inspirujący i dla młodych ludzi na początku ich ścieżki edukacyjnej i zawodowej, i dla mnie – doświadczonej badaczki migracji i integracji. Działalność Stowarzyszenia przyczynia się bowiem do integracji mieszkańców i mieszkanek Żor i regionu – tych, którzy urodzili się w tym mieście i tych, którzy zamieszkali tam później, przybyli z innych obszarów Polski i świata”.
Emilia Maciak-Rączka, uczestniczka szkoleń
„Uważam, że cały projekt był na prawdę wartościowy. Jako uczestniczka byłam bardzo pozytywnie zaskoczona, że jest tak dużo miejsca na dyskusje i to była niebywała wartość projektu. Każde spotkanie było wyjątkowe, bo to uczestnicy tworzyli unikalny klimat tego projektu. Skłaniał do refleksji, pokazywał temat od zupełnie innej strony. Uważam, że projekt powinien być kontynuowany, aby każdy miał możliwość skorzystać z takiego spotkania, bo to trochę było spotkanie z samym sobą”.
Edyta Adamczyk-Antulis, nauczycielka Zespołu Szkół Nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera
„Wszystko, czego dotyczą warsztaty i spotkania, jest aktualne i bardzo istotne. Każdy młody człowiek powinien mieć świadomość tego, jak jesteśmy podobni, jak możemy się wspierać i rozwijać się w otaczającym nas świecie.
Prowadzenie projektu było profesjonalne. Jestem pod wrażeniem i liczę na kontynuację, ponieważ tematykę uważam za istotną w edukacji. Jeśli tylko będzie kolejna edycja z ogromną przyjemnością zaproszę do udziału uczniów Tischnera. Serdecznie dziękuję za wysoką kulturę, otwieranie na innych, pobudzanie kreatywności i serdeczność! To był bardzo dobrze spędzony czas, z którego uczniowie i nauczyciele wynieśli ogrom wiedzy”.
Oksana Mytiai, psycholog, koordynatorka Centrum integracji cudzoziemców w Tychach
„Tematyka poruszana na spotkaniach jest bardzo aktualna. Na co dzień pracuję z cudzoziemcami, i dość często ludzie zgłaszają fakty dyskryminacji. Dzięki udziału w projekcie Between Cultures Between Words wiem, jak reagować i w jaki sposób mogę pomóc tym ludziom. Anita Czerner-Lebedew i Renata Gibas są profesjonalistkami, mają wiedzę i potrafią je przekazać uczestnikom spotkań w sposób jasny i zrozumiały. Za co jestem bardzo wdzięczna. Oczywiście, że taki projekt powinien być kontynuowany”.
Szymon Kamczyk, dziennikarz
„Niewątpliwie projekt był bardzo ważny dla wszystkich biorących w nim udział. To tematyka obecnie bardzo poważna i wymagająca wielu działań na płaszczyźnie edukacji społecznej w każdym wieku. Zdecydowanie projekt wart kontynuowania!”
Projekt był realizowany z dotacji Program Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.
Zapraszamy również do obejrzenia Galerii zdjęć projektu.





