Robimy coś, co warto upowszechniać!

Początkiem lipca spotkaliśmy się w gronie dyrektorów żorskich szkół podstawowych i średnich pod przewodnictwem naczelnika Wydziału Edukacji UM Żory Bożeny Dąbrowskiej, aby porozmawiać na tematy różnorodności, dyskryminacji, hejtu oraz mowy nienawiści w społeczeństwie międzykulturowym.

Praca z młodzieżą jest bardzo ważnym elementem projektu Between Cultures Between Words, ponieważ młodzi ludzi są naszą przyszłością. Przyszłością z szacunkiem do różnorodności ludzi, przyszłością bez dyskryminacji ze względu na wyznanie, kolor skóry, narodowość, przyszłością z otwartym umysłem na świat i ludzi wokół.

Jednak bez wysłuchania kadry pedagogicznej, pełniącej ważną rolę w pracy z uczniami na co dzień, nasze działania nie byłyby zupełne.

Omówiliśmy tematy, które poruszamy na szkoleniach z młodzieżą, opinie i refleksję młodych ludzi, w tym na sytuacje związane z dyskryminacją wśród ich znajomych, w rodzinie czy mieście.

Dyrektorzy szkół podzielili się również własnym zawodowym doświadczeniem na temat zachowań uczniów młodszych i starszych oraz ich relacji z rodzicami.

Bardzo ważnym elementem szkolenia była rozmowa z asp. szt. mgr Kamila Siedlarz na temat przestępstw z nienawiści i odpowiedzialności karnej wśród młodzieży oraz wypowiedź asystentki międzykulturowej Alla Brozyna na temat zapytań i problemów, które napotykają nowi mieszkańcy naszego miasta w sytuacji sprowadzenia dzieci do Polski oraz wdrożenia w polski system edukacji.

Na końcu uczestnicy spotkania doszli do wniosku, że doświadczenie organizatorów dot. szkoleń dla młodzieży jest bardzo ważne i warto go upowszechniać w innych miastach.

Dziękujemy naszym partnerom – Żorska Strefa Przedsiębiorczości za organizację szkolenia, Komendzie Miejskiej Policji w Żorach za kilkuletnią współpracę w zakresie przeciwdziałania dyskryminacji oraz mowy nienawiści – oraz naszym szkoleniowcom Softrening Renata Gibas – coaching, szkolenia, outdoor oraz Anita Czerner-Lebedew za przygotowanie i poprowadzenie szkolenia.

Przewiń do góry