„Społeczność przyjmująca jako Większość i imigranci jako Mniejszość”

Jest nam niezmiernie miło przedstawić prowadzącą oraz temat drugiej kawiarenki obywatelskiej w ramach projektu „Between Cultures Between Words”

Temat spotkania: „Społeczność przyjmująca jako Większość i imigranci jako Mniejszość: wyzwania imigracji, integracji i włączenia społecznego”.

Nasza ekspertka to Marta Siciarek, psycholożka międzykulturowa, trenerka kompetencji międzykulturowych i antydyskryminacji, założycielka Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku. Od 2016 współkoordynatorka Gdańskiego Modelu Integracji Imigrantów, od 2020 koordynuje regionalne prace nad polityką z ramienia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Od 2019 pracuje w zespole roboczym Agencji Praw Podstawowych UE nad prawami człowieka na poziomie lokalnym.

W czasie spotkania przyjrzymy się dwóm perspektywom: kwestii wyzwań imigrantów/repatriantów w procesie adaptacji (aspekty socjologiczne i psychologiczne) oraz własnym postawom wobec imigrantów/repatriantów, tak na poziomie osobistym, jak instytucjonalnym. Analiza wesprze relacje między „przyjezdnymi” a społecznością „osiadłą”; stanowić będzie również dobry punkt wyjścia do planowania strategii integracyjnych.

Przewiń do góry