Spotkanie finałowe i pomysł na forum dialogu

25 stycznia uczestnicy projektu Between Cultures Between Words spotkali się, żeby podsumować dotychczasowe działania w projekcie oraz zachęcić do angażowania się w tworzenie forum dialogu w naszym mieście.

Wydarzenie miało miejsce w Herbaciarni – klimatycznym wielokulturowym miejscu na mapie Żor. Kilka lat z rzędu w nim co miesiąc odbywały się spotkania z przedstawicielami różnych kultur, zainicjowane przez Stowarzyszenie Międzykulturowe MALOKA.

– Od początku pokazujemy różne kultury, tłumaczymy je, po to byśmy się nawzajem lepiej rozumieli, – przypomniała liderka stowarzyszenia i koordynatorka projektu Pomiędzy Kulturami Między Słowami Anita Czerner-Lebedew.

W szkoleniach i kawiarenkach obywatelskich w ramach projektu „Pomiędzy Kulturami Między Słowami” dla młodzieży szkół średnich oraz liderów społeczności lokalnej i cudzoziemców, związane z wielokulturowością i pojawiającego się hejtu, mowy nienawiści oraz dyskryminacji, wzięło udział około 350 osób.

Wszyscy obecni się zgodzili, że trzeba koniecznie kontynuować takie działania, ponieważ projekt dał narzędzia młodym ludziom, nauczycielom oraz nowym mieszkańcom Żor do walki z mową nienawiści oraz pokazał, że są granice, których nie wolno przekraczać. 

Na koniec spotkania udało się również połączyć się online ze słynnymi żorskimi podróżnikami, Mariuszem i Moniką Rozmus. Przez podróże małżeństwo otwiera dla siebie i czytelników blogu „Podróżuj z nami, Rozmusiakami” świat, nowe kultury, tradycje i pokazuje różnorodność, a zarazem to, co mamy ze sobą wspólnego. Oprócz tego jako prowadzący audycji radiowej „Gorączka podróży” poruszają ciekawe wątki, żeby poznać inny kraj „oczami niemieszkańców”, na przykład, o Ukrainie rozmawiają z Ukraińcami, którzy już jakiś czas mieszkają za granicą i patrzą na swoją Ojczyznę inaczej, niż kiedy tam mieszkali.

Chcecie wiedzieć, co myślą uczestnicy o projekcie Between Cultures Between Words? Zapraszamy do przeczytania artykułu, podsumowującego nasz projekt.

Przewiń do góry