„Zacznijmy zmiany od siebie!”

Pierwsza kawiarenka obywatelska w ramach projektu Between Cultures Between Words – za nami. Tematem jej było „Życie po słowie”. Do rozmowy zaprosiła Agnieszka Kraińska – politolożka, nauczycielka wiedzy o społeczeństwie, edukacji prawnej i dziennikarstwa w I Liceum im. K. Miarki, redaktorka naczelna w Radiu Żory, Liderka Dialogu, prezeska Stowarzyszenia Na Marginesie, nominowana w 2020 roku do nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”.

Słowo może nie tylko wesprzeć, ucieszyć i wywołać uśmiech. Ostatnimi czasy w przestrzeni publicznej słowo często niesie ze sobą ksenofobię, etnocentryzm, stereotypy, uprzedzenia i dyskryminacje. Mowa nienawiści prowadzi do zbiorowej przemocy oraz pojawia się w czasach przełomowych i destabilizacji. Agnieszka Kraińska wyjaśniła uczestnikom kawiarenki, na czym polegają wymienione zjawiska, jaki mają na nas wpływ oraz poprosiła podzielić się własnym doświadczeniem.

Ważnym międzykulturowym elementem spotkania stali się obywatele Ukrainy, migranci zarobkowi, mieszkający na Śląsku. Oni opowiedzieli o  własnych historiach z życia, kiedy byli różnie traktowani ze względu na narodowość.

Uczestnicy kawiarenki, która odbyła się 29 marca o godz. 19:00-21:00, również podjęli ważną dyskusję: jak udowodnić światu, że nie trzeba oceniać według płci, wiary, wyznań, narodowości czy koloru skóry, nie znając kogoś osobiście. I czy w ogóle warto udowadniać, czy po prostu żyć po swojemu, być w zgodzie ze sobą? Pytania pozostają otwarte. Nie budzi wątpliwości tylko to, że zmiany warto zacząć od siebie.

Projekt otrzymał dofinansowanie z dotacji programu

Program Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy (Active Citizens Found – National), ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, tzw. Funduszy EOG.

Przewiń do góry